Saeimas mandātus zaudējušajiem deputātiem kompensācijās varētu nākties izmaksāt vairāk nekā 400 000 eiro
Rīga, 7.okt., LETA. Saeimas mandātus zaudējušajiem deputātiem valstij kompensācijās varētu nākties izmaksāt vairāk nekā 400 000 eiro, liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini.
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums nosaka, ka Saeimas deputāts, kura mandāts izbeidzas līdz ar attiecīgās Saeimas pilnvarām, ja viņš nav ievēlēts nākamajā Saeimā, saņem vienreizēju pabalstu triju mēnešalgu apmērā.
Pēdējos trijos mēnešos Saeimas deputātiem atalgojumā kopumā tika izmaksāti apmēram 650 000 eiro. Tā kā nākamajā Saeimā varētu nebūt iekļuvušas apmēram divas trešdaļas deputātu, attiecīga daļa trīs mēnešu kopējā atalgojuma – apmēram 435 000 eiro – varētu būt jāizmaksā kompensācijās.
Deputātu atalgojumā iekļauta alga, slimības pabalsts, samaksa par frakcijas priekšsēdētāja vai viņa vietnieka amatu, par Saeimas komisijas priekšsēdētāja, viņa vietnieka vai sekretāra amatu, par Saeimas apakškomisijas priekšsēdētāja vai sekretāra amatu, kā arī piemaksa Saeimas Prezidija locekļiem. Līdz ar to augstāks atalgojums ir Saeimas Prezidija locekļiem, parlamenta komisiju un frakciju vadītājiem.
Jau ziņots, ka nākamās Saeimas sastāvā ir ievēlēti tikai 35% no esošajiem deputātiem, sekojoši divas trešdaļas deputātu būs jauni, liecina provizoriski vēlēšanu rezultāti, kas vēl var mainīties.
Visticamāk, parlamentā būs iekļuvuši arī 10 no 14 esošā premjera Māra Kučinska (ZZS) valdības ministriem, vairums no kuriem ir bijuši ievēlēti Saeimā un ir ar parlamentārā darba pieredzi, bet Saeimas deputātu mandātus bija nolikuši uz ministru pienākumu pildīšanas laiku.
Visvairāk esošās Saeimas deputātu nākamajā parlamenta sasaukumā saglabās partija “Saskaņa”, no kuras, pēc provizoriskajiem rezultātiem, nākamās Saeimas sastāvā darbu varētu turpināt 15 deputāti.
No nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK” nākamajā Saeimā darbu varētu turpināt desmit deputāti, no partiju apvienības “Jaunā Vienotība” – pieci līdzšinējie “Vienotība” deputāti, bet no Zaļo un zemnieku savienības – tikai četri. Tāpat Saeimā darbu turpinās partijas “KPV LV” līderis Artuss Kaimiņš.
Kā ziņots, nākamajā Saeimas sasaukumā varētu neiekļūt trīs esošās valdības ministri, kuri kandidēja vēlēšanās. Pārliecinoši var teikt, ka Saeimā neiekļūs apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK pārstāvis, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, kurš ir visvairāk svītrotais kandidāts partijas vēlēšanu sarakstā Rīgas apgabalā.
Tāpat Saeimā varētu nebūt iekļuvuši iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kuri abi no “Jaunās Vienotības” saraksta kandidēja Rīgas vēlēšanu apgabalā. Šie abi ministri pašlaik ir tūlīt “aiz strīpas”, proti, “Jaunā Vienotība” Rīgā provizoriski ir ieguvusi trīs mandātus, bet Šadurskis pašlaik sarakstā ir ceturtais, savukārt Kozlovskis – piektais.
Citiem esošās valdības ministriem ir sekmējies labāk un viņiem ir cerības uz vietām parlamentā.
…Info avots: http://www.leta.lv/news/latvia/02E682C8-5E94-4701-8473-011C0614E6FE/
Kompensācija par neefektīvi veiktu darbu
Saeimas mandātus zaudējušajiem deputātiem valstij kompensācijās varētu nākties izmaksāt vairāk nekā 400 000 eiro, liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini.
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums nosaka, ka Saeimas deputāts, kura mandāts izbeidzas līdz ar attiecīgās Saeimas pilnvarām, ja viņš nav ievēlēts nākamajā Saeimā, saņem vienreizēju pabalstu triju mēnešalgu apmērā.
Pēdējos trijos mēnešos Saeimas deputātiem atalgojumā kopumā tika izmaksāti apmēram 650 000 eiro. Tā kā nākamajā Saeimā varētu nebūt iekļuvušas apmēram divas trešdaļas deputātu, attiecīga daļa trīs mēnešu kopējā atalgojuma – apmēram 435 000 eiro – varētu būt jāizmaksā kompensācijās.
Lielākā daļa tvitera lietotāju neatbalsta šādas kompensācijas izmaksāšanu. Kāds uzskata, ka tas ir joks, kāds precizē, ka kompensāciju izmaksā, jo darbinieks nav pierādījis savu efektivitāti, vēl kāds domā, ka tam ir domāts bezdarbnieku pabalsts. Tomēr izskan arī viedoklis, ka šāda kompensācija ir nepieciešama, jo “nebūtu labi, ja Saeimas deputāti šī iemesla dēļ pirms Saeimas termiņa beigām aktīvi meklētu citu darbu”.
Civiltiesību juriste Inese Ejugbo brīnās par šādu likumu.
Inese Ejugbo @IneseEjugbo
Eu, tas ir joks? Ja cilvēkam ir darbs uz noteiktu termiņu, tad kādēļ ir jāmaksā kompensācijas par nepārvēlēšanu??? https://twitter.com/tv3lv/status/1048915636527796224
Sun Oct 07 12:42:48 +0000 2018
Tvitera lietotājs “LauziC” precizē informāciju.
【ツ】 ?? @lauziC
@IneseEjugbo Vēlos precizēt, ka darbs ir uz laiku, kurā darbinieks nav pierādījis savu efektivitāti.
Sun Oct 07 13:55:15 +0000 2018
Tvitera konts “ReālaIVFMamma” atgādina, ka tas notiek katru reizi, kad tiek mainīta Saeima.
reālaIVFmamma @realaGrutniecba
@IneseEjugbo Mēs šo vingrojumu veicam katru reiz no jauna. Bet neviens deputāts negrib pats atcelt 🙂
Sun Oct 07 14:28:23 +0000 2018
Tvitera lietotāja Sandra Ruža atklāj, ka Anglijā tā nav.
Sandra Ruža @Ruza_Sandra
@IneseEjugbo Britiem nav, tikai pensija. Noteikti tas ir pašas Saeimas pieņemts likums. Un ārkārtas vēlēšanās kompensācijās noteikti vēl vairāk savāktu maksāt.
Sun Oct 07 12:58:07 +0000 2018
Mārtiņš Š. cenšas atcerēties, kad ko tādu pieņēma.
MārtiņšŠ @heremit
@Ruza_Sandra @IneseEjugbo Ja pareizi atceros, to jau Latvijas Ceļš sev izkaroja, kad viņus neievēlēja, bet vecā Saeima vēl mēnesi strādāja. Pēc tam neviens to nav mainījis. Šajā Saeimā jautrākais ir ar to deputātu, kurš tikai mēnesi nostrādāja.
Sun Oct 07 13:06:33 +0000 2018
Tvitera konts “Panda The Grumpy” izsaka savu viedokli.
Panda The Grumpy @PandaElijah
@IneseEjugbo Priekš tā ir bezdarbnieka pabalsts paredzēts normāliem cilvēkiem. ?
Sun Oct 07 20:40:35 +0000 2018
Juriskonsulte Inese Suharuka atklāj, ko katrus četrus gadus sabiedrība dara saistībā ar šo jautājumu.
Inese Suharuka @SuharukaInese
@IneseEjugbo Diemžēl tas nav joks:( Ik pa četriem gadiem sabiedrība par to pacepjas, un tad -viss laimīgi nogrimst aizmirstībā.
Sun Oct 07 13:17:46 +0000 2018
Tvitera lietotājs Kristaps gan ir neizpratnē par ko tādu.
Kristaps ?? @atheist_from_lv
@IneseEjugbo Kuoa? Kā?
Sun Oct 07 12:46:08 +0000 2018
Tvitera lietotāja Ilva Mārdega brīnās par faktu, ka kāds to palaidis garām.
Ilva Mardega @Zvlkx
@IneseEjugbo Man arī šķiet nejēdzīgi, bet tā tas visu laiku ir bijis. Brīnos, ka kāds to vēl nezināja.
Sun Oct 07 12:58:45 +0000 2018
Tvitera lietotāja “GKreice” aicina partijas “KPV LV” dibinātāju Artusu Kaimiņu darīt kaut ko saistībā ar šo likumu.
BajukaGGG @GKreice
@artuss Citāts no tvnet
“Saeimas mandātus zaudējušajiem deputātiem valstij kompensācijās varētu nākties izmaksāt vairāk nekā 400 000 eiro, liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini.”
Ierosinu atcelt šo murgu!!!
Sun Oct 07 17:41:56 +0000 2018
Tvitera lietotāja Lāsma Grošteina neuzskata, ka šāda kompensācija ir nepieciešama.
Lāsma Grošteina @LsmaGroteina
@GKreice @artuss Vai tad viņiem par maz vēl? Nu cik var čakarēt, un ņemt beztolkā mūsu nodokļu naudu?Tā jau slogs ir liels, ko maksājam, un vēl šiem nabadzīgajiem nekauņām kaut ko dot. Pff…
Mon Oct 08 01:58:43 +0000 2018
Pretējās domās ir politoloģe Iveta Kažoka.
Iveta Kažoka @IvetaKazoka
@zarinstoms Man šķiet, ka tas ir pareizi – jo deputāti jau nevar zināt, vai viņus pārvēlēs vai nē. Nebūtu labi, ja Saeimas deputāti šī iemesla dēļ pirms Saeimas termiņa beigām aktīvi meklētu citu darbu.
Sun Oct 07 12:53:42 +0000 2018
Savu viedokli izsaka arī tvitera lietotāja Laila Anna.
Laila Anna @LailaAnna
@IvetaKazoka @zarinstoms Tas ir darbs uz noteiktu laiku, skaidrs jau sākumā, tāpēc tā ir kompensācija, ko darba likums neliek maksāt. Un tie paši likumdevēji nav sakārtojuši to, ka mediķiem tiktu samaksātas visas virsstundas kā nosaka darba likums (netaisnīgais pagarinātais normālais darba laiks)
Sun Oct 07 19:35:45 +0000 2018
…Info avots: http://www.leta.lv/ontheweb/item/09a7f96c-dbf8-49df-b197-0101ec16e2ae/

